+90 530 223 01 88 info@mustafabayram.net

Mustafa Bayram, Fotoğrafçılığa Yeni Yüzler Kazandırıyor

1984 yılında Çorum’un Bayat ilçesinde doğan Mustafa Bayram, Türkiye’nin en tutkulu fotoğrafçıları arasında gösteriliyor. Yarım milyona yaklaşan takipçisi ile sosyal medyanın etkili isimlerinden olmayı başaran fotoğrafçı, eğitim etkinlikleri ile diğer fotoğrafçılardan ayrılıyor. Mustafa Bayram, Ankara merkezli Altınkare Fotoğraf ve Sinema Derneği’nin yöneticiliğini yapıyor ve enerjisini eğitimlere harcıyor. 

“Hayatımı en kısa nasıl ifade edebileceğimi sorsalardı, fotoğraf diye cevap verirdim. Doğan Cüceloğlu; eğitim öğretmenle başlar, tıpkı cümlenin özne ile başlaması gibi, der. Ben de hayatımın anlamı haline gelen fotoğrafçılıkta özne olmayı seçtim. Yeni yüzler bulabilmek, fotoğrafa aşık gönüllere ulaşabilmek için..” diyen Mustafa Bayram, farklı bir eğitimci profili çiziyor. 

Mustafa Bayram: Sokağa Sanat Getiren Adam

Ankara’da fotoğrafla ilgilenen kime sorsanız Mustafa Bayram’ı yakında tanıyor. Çünkü Bayram’ın eğitmenlik hikayesi Ankara sokaklarına uzanıyor. 2011 yılında, elinde hiçbir imkânı olmayan Mustafa Bayram, sırtında çantası ile sokaklarda eğitim verdi. Öğrencileri ile kafelerde buluşan fotoğrafçı devlet okullarında gönüllü kurslar açtı. 

Bu eğitim hikayesini duyan amatör fotoğrafçılar Bayram’ın derslerini dört gözle beklerken, kalabalıklar ne sokaklara ne de kafelere sığıyordu. Bu yoğunluk Altınkare’nin kuruluşuna vesile olurken, Mustafa Bayram da daha iyi şartlarda öğrencileriyle buluşmaya başladı. Ankara’nın en kusursuz eğitimlerini veren dernek, sosyal sorumluluk projeleri ile de dikkat çekiyor. Mustafa Bayram, dar bütçeli ailelerin çocuklarına zaman ayırarak onlara da fotoğrafçılık sanatını sevdiriyor.

Mustafa Bayram: “Fotoğrafın Alfabesini Öğreneceğiz”

Kurslarındaki öğrencilerinin gelişimine katkıda bulunmak için gezi, sokak rehberliği, seminer, söyleşi, sergi gibi birçok yol izleyen eğitimci, hedef büyüttü. 2018 yılında çalışmalarında başladığı eğitim turnesi projesinin sonuna gelen Mustafa Bayram, ilk eğitim kampını Ankara’da düzenledi. 

Bayram, belirli bir program dahilinde Türkiye’nin tüm illerin gidiyor ve 2 gün süreyle eğitim veriyor. 12 saatten oluşan eğitimlerde ekipmanlar, İSO, diyafram, enstantane, ışık, kompozisyon gibi kavramlar öğretildikten sonra, sahaya çıkılarak pratik yapılıyor. Mustafa Bayram, teknik bilgisini yansıtmasının yanında düşündüren fotoğrafçılık hikayeleri öğrencilerine ilham veriyor. Deneyimlerini sosyal medya hesabından ve Youtube kanalından yayınlayan fotoğraf eğitmeni, yerel derneklerle de işbirliği yapıyor. 

Pin It on Pinterest