+90 530 223 01 88 info@mustafabayram.net

Mustafa Bayram İle Yeni Bir Eğitim Hikâyesi

Çektikleri fotoğrafları ile milyonlarca kişiye ulaşan onlarca fotoğrafçıyı yazabiliriz. Ancak fotoğraf eğitmeni dediğimizde aklımıza pek de isim gelmiyor. Mustafa Bayram, fotoğrafçılık eğitimi üzerine önemli işlere imza atıyor. Ankara’da başladığı eğitimlerini ülke geneline taşıyan fotoğrafçı, her bir bölgeden öğrencileriyle buluşuyor. 

Instagram ’da yayınladığı sıradışı kareleri ile yarım milyona yakın takipçiye ulaşan başarılı fotoğrafçı, tecrübelerini öğrencilerine aktarıyor. 2011 yılında başladığı ücretsiz sokak eğitimleri ile yeni yetenekler keşfeden Mustafa Bayram, 2017 yılında kurduğu Altınkare Fotoğraf ve Sinema Kulübü Derneği ile daha profesyonel eğitim programları gerçekleştiriyor. 

Mustafa Bayram, Sorumluluk Üstleniyor

Prodüksiyon, reklam ve fotoğrafçılık alanlarında oldukça başarılı bir kariyere sahip olmasına rağmen eğitimlere yönelen Mustafa Bayram, bu geçişi şöyle anlatıyor: “Doğan Cüceloğlu; insan hayatı, kendini aştığı an anlam kazanır, diyor. Ben kendimi fotoğraf çekerek değil, öğreterek aşabileceğimi fark ettim. Ben güzel bir kare yakalamayı seviyorum ancak iyi fotoğraf çeken öğrencimin gözlerindeki mutluluğu daha çok seviyorum”

Mustafa Bayram, Altınkare’nin birçok faaliyetine öncülük ediyor. Teorik derslere katılan fotoğrafçı, öğrencileri ile sahaya inerek pratik yapıyor. Fotoğraf gezilerine katılıyor. Söyleşilere katılıyor, okullarda fotoğraflar üzerine seminer veriyor. “Fotoğrafa meraklı kişilerle vakit geçirirken huzur buluyorum” diyen Mustafa Bayram, yeni eğitim projesi ile gönülleri fethediyor. 

Mustafa Bayram, Eğitimlerde Fark Yaratıyor

81 ili kapsayan fotoğrafçılık eğitimleri için kolları sıvayan 36 yaşındaki fotoğrafçı, “Birçok arkadaşım bunun yorucu ve yıpratıcı olacağını dile getiriyor. Ben ise tam tersini düşünüyorum. Niçin, nasıl, ne zaman diye sorgulamıyorum. Sadece sürece ve kursiyerlerime odaklanıyorum” diyerek heyecanını dile getiriyor. Eğitim kampına Ankara’dan başlayan Mustafa Bayram, eğitim takvimi ile ilgili açıklamalarını sosyal hesaplarından duyuruyor. 

Yerel fotoğraf kulüpleri tarafından memnuniyetle karşılanan ve ön kayıt oluşturulan program, 2 gün sürüyor. Öğrenirken eğlenmeyi, paylaşmayı ve kaynaşmayı hedef alan programlarda Mustafa Bayram farkı hissediliyor. Temel fotoğrafçılık hakkında gerekli her şeyi öğrencilerine sunan eğitimci, pratiklerle öğrenmeleri pekiştiriyor. 10 yıllık eğitim tecrübesi ile fotoğraf severlerin gönlünü kazanan Mustafa Bayram, Youtube kanalından da temel fotoğrafçılık eğitimlerine dair paylaşımlarına devam ediyor. 

Pin It on Pinterest