+90 530 223 01 88 info@mustafabayram.net

Yardımsever Fotoğraf Eğitmeni: Mustafa Bayram

Fotoğraf dünyasının önemli isimlerinden Robert Capa, çektiği fotoğrafla bağ kuramayan sanatçıların başarı elde edemeyeceğini söylüyor. İyi bir kare yakalamak, çoğu zaman karedeki hayatı anlamaktan geçiyor.Ankara’da yaşayan, 1984 doğumlu fotoğraf eğitmeni Mustafa Bayram, bu düşüncenin en iyi örneklerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Fotoğrafçılığa kazandırdığı kişilerin hikayeleri ile güç bulan eğitimci, ulaşabileceği herkese ulaşmak istiyor.

Mustafa Bayram, Fotoğraf Kampları Düzenliyor

Kurslar, geziler, seminerler, söyleşiler derken istediği bir ortam yakalayan özverili fotoğrafçı, her ilden kendisine gelen taleplere gözünü kapatmadı ve şimdilerde kendi projesinin öncülüğünü yapıyor. 81 ilde, ayrı tarihlerde, 2 günlük, 12 saatlik, hızlandırılmış fotoğraf kampları düzenleyen Mustafa Bayram, yorulmadan yoluna devam ediyor.

Fotoğrafçılığa dair temel kavramların yanı sıra eğitimlerinde iyi bir fotoğrafçıda olması gereken özellikleri de vurgulayan eğitimci, kendi hayatından örnekler vererek kursiyerlerini uyarıyor. Mustafa Bayram, bunu şu sözlerle ifade ediyor: “Kursiyerlerime özellikle pes etmemeyi ve özgün olmayı öneriyorum. Onlara, David Burnet’in –tatmin, 500 fotoğrafçı ile çalışıp, farklı bir şey yakalamaktan gelir– sözünü hatırlatıyorum. Kendileri olmayı başarırlarsa işte o zaman fotoğraf ile bağ kurabilirler ve bu da başarıyı getirir”

Mustafa Bayram’ın Hikayesi Sokaklarda Başladı

Mustafa Bayram, 2011 yılında Ankara’nın sokaklarında eğitmenliğe başladı. Kendisine ait bir atölyesi olmayan Bayram, o dönemde bazen kafeleri bazen de sokakları dershane olarak kullandı. “Sanatı sokağa getiren fotoğrafçı” olarak lanse edilen Mustafa Bayram, genç fotoğrafçıların kalbinde yer etti. “Sokaklar güzeldi. Soğuğa, sıcağa, karanlığa aldırmadan keyifli zamanlar geçiriyordum. Ancak zaman kısıtlıydı ve benim çok daha fazla öğrenciye ulaşmam gerekiyordu” diyen Mustafa Bayram, Altınkare Fotoğraf ve Sinema Kulübü Derneği’ni kurarak yoluna devam etti.

Mustafa Bayram: Fotoğrafçılık Herkesin Hakkı

Mustafa Bayram, eğitim faaliyetlerinde dar gelirli ailelerin çocuklarını düşünüyor. İçinde fotoğraf makinesi ve çekim yapmak hayali olan çocuklar için de özel çalışmalar yürüten eğitmen, köy okullarındaki öğrenciler için özel eğitim programları tertipliyor.

“İmkansızlıkla boğuşan çocukların yetenekleri kayboluyor. Fotoğrafçılık yaparken hayatı da öğreniyorsunuz. Yüreğinizin tam ortasına oturan buruk hayatlara şahit oluyorsunuz” diyen Mustafa Bayram ilk defa fotoğraf makinesi gören ve çekim yapan çocukların mutluluklarına paha biçilemeyeceğini belirtiyor. Köy okullarındaki eksikler ile de ilgilenen yardımsever fotoğrafçı, öğrencilerin kişisel ihtiyaçlarını da gideriyor.

Pin It on Pinterest